AF Media GmbH

Tayf Uluslararası Kısa Fİlm Festİvalİ’nİn lansmanı yapıldı

Tayf Uluslararası Kısa Film Festivali’nin lansmanı usta isimlerin katılımıyla gerçekleşti. İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen festival, sanatseverleri teşvik ederek, sinema sanatının yapı taşı olan kısa filmlerin görünürlüğünü artırmayı amaçlıyor.

Uluslararası bir festivale ev sahipliği yapacaklarını ifade eden Festival Başkanı ve İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükran Güzin Ilıcak Aydınalp, „TAYF Film Festivali, Türkiye’nin en önemli sanatçılarını ve sinemaseverleri bir araya getiren bir festival. Festivalde kısa film yarışmasıyla birlikte organizasyonlarımız, atölyelerimiz de yer alıyor. Dört kategoride gerçekleştireceğimiz kısa film yarışması, yeni sinemacıları keşfetmek amacıyla bizler için çok önemli“ dedi.

Festivale dört kategoride 12 ödül verileceğini aktaran Festival Direktörü Nagihan Çakar Bikiç, „Kurmaca, animasyon, belgesel ve deneysel alanında 40 bin TL para ödülü vereceğiz. Ayrıca jürinin belirleyeceği bir filme ise ‘Dijital Film Akademi Özel Ödülü‘ verilecek. Festivalimize başvuran film sayısı 2 bin 900’ü geçti. Çok farklı ülkelerden katılımlar var. İran, Amerika, İngiltere ve Hindistan gibi ülkelerden filmler gelmeye devam ediyor. 28 Ocak itibariyle finale kalan filmleri açıklayacağız. 24 – 26 Şubat 2022 tarihleri arasında atölyelerimiz, workshoplarımız ve masterclasslarımız olacak. 27 Şubat tarihinde ise görkemli bir gala ile kazananları açıklayarak, ödüllerini teslim edeceğiz“ diye konuştu. Jüri Başkanı Cemal Okan ise gençlere imkân verilmesinin çok önemli olduğuna değinerek, „Bu tarz etkinliklere çok önem veriyorum. Çünkü geleceğimizi gençlerde görüyorum. Kısa filmlerden çok önemli yönetmenler çıktı. Kısa film uzun metrajın başlangıcıdır. Bu yolda doğru olan yapılırsa, uzun yolculukta çok daha rahat edileceğine inanıyorum. Gençlerin önünü açmak adına bu tarz etkinliklere her zaman destek veriyorum“ şeklinde konuştu.
24 – 26 Şubat 2022 tarihleri arasında gösterimlerinin gerçekleştirileceği festivalin ödül töreni ise 27 Şubat 2022’de düzenlenecek.