AF Media GmbH

Penelope Cruz’a ‚Ulusal Sİnema Ödülü‘ verİldİ

İspanya Kültür ve Spor Bakanlığı, 2021’de elde ettiği başarılarla İspanyol kültürel mirasını zenginleştirdiği gerekçesiyle Penelope Cruz’a ‚Ulusal Sinema Ödülü‘ verildiğini açıkladı

Penelope Cruz’a ‚Ulusal Sinema Ödülü‘ verildi. İspanya Kültür ve Spor Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 2021’de İtalya’nın Venedik Film Festivali’nde ‚Volpi Kupası‘ olarak adlandırılan ‚En İyi Kadın Oyuncu‘ ödülünü alan ilk İspanyol olan 48 yaşındaki Penelope Cruz’un aynı zamanda Oscar’a 4 kez aday gösterildiği hatırlatıldı.

Penelope Cruz’un „İspanyol sinemasının yenilendiği 1990’lı yılların öne çıkan liderlerinden biri olduğu, sosyal içerikli ve uluslararası birçok filmde yer aldığı“ vurgulanarak, muazzam yeteneği ve çok yönlü kişiliğiyle dünyanın her yerinden film yapımcılarıyla işbirliği yaptığı ve sıkı bir bağı olduğu İspanyol sinemasına da yeni kapılar açtığı ifade edildi.

Jüri, „İşinde mükemmelliği arayan ve kendini sinemaya adayan kariyeri sayesinde sinema tarihimizin en unutulmaz bazı karakterlerini yarattı. Penelope Cruz, İspanyol kültürel mirasını zenginleştiren ekol bir aktristir“ açıklamasında bulundu.

Penelope Cruz, ulusal sinema ödülüyle Kültür Bakanlığının verdiği 30 bin avronun sahibi oldu. Kariyerinde şimdiye kadar 65 filmde oynayan Cruz, 2008’de Woody Allen’in ‚Vicky Cristina Barcelona‘ filmindeki rolüyle ‚En İyi Kadın Oyuncu‘ dalında Oscar kazanıp, Fransa’da Cannes Film Festivali’nde ve İspanya’da Goya Film Festivali’nde de ödüller aldı.

Tags: