AF Media GmbH

HERITAGE İSTANBUL AÇILDI 

6. HERITAGE İSTANBUL’un açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımı ile yapıldı. Avrupa’nın en büyük kültürel miras fuarı, 13 Mayıs’a kadar Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gezilebilecek.  Fuar, etkinlik programları kapsamında üç gün boyunca alanında uzman isimlere ev sahipliği yapacak.

Kültürel miras bilincinin artması ve bu mirasın korunması gibi konuları kendisine sosyal misyon edinen ve bu misyon doğrultusunda ürün, hizmet ve teknolojilerin geliştirilmesini hedefleyen koruma, restorasyon, arkeoloji, müze, teknoloji fuar ve konferansı HERITAGE İSTANBUL, üç gün boyunca konferans, söyleşi ve atölye gibi renkli etkinliklerle konularında uzman isimleri kültür dostları ile bir araya getirecek fuar yoğun bir katılımla kapılarını açtı. Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği gibi sektörün en önemli kamu paydaşları tarafından desteklenen fuarın açılışında; Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İtalya Büyükelçisi  Ekselansları-Giorgio Marrapodi, İtalya Büyükelçiliği Başkatip /Ticari Ataşe—Gianluca Guerriero , ITA    Direktörü Riccardo Landi, İtalya Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi-Giovanni Turturiello, İtalyan Kültür Merkezi Direktörü  Salvatore Schirmo, İran Başkonsolosluğu Ekonomi Kourosh Jafari, Kosova Başkonsolosu Petrit Prekazi, Hindistan Başkonsolosu Sudhi Choudhary, Kuveyt Başkonsolosu Mohammad F. M. F Almohammad katıldı.

11-13 Mayıs tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda ziyarete açık olan 6. HERITAGE İSTANBU, 32’ si yurt dışından olmak üzere 120’nin üzerinde katılımcıyı ağırlayacak. İtalya’nın ülke pavilyonuyla katılacağı HERITAGE ISTANBUL ek olarak Belçika, İsveç, Nijerya, Hollanda, Almanya, İspanya olmak üzere farklı ülkelerden katılımcılara da ev sahipliği yapıyor.

HERITAGE ISTANBUL Konferansı ve Miras Sohbetlerinde 3 gün boyunca 50 oturum 117 konuşmacı, Atölye çalışmaları 3 gün boyunca 8 oturum 10 eğitmeniyle kültürel miras meraklılarıyla buluşmaya hazırlanıyor. HERITAGE ISTANBUL konferans serisinde toplam 26 oturumda 5 davetli konuşmacı ve toplam 75 konuşmacı yer alacak.

HERITAGE İSTANBUL konferansları arasında öne çıkan konuşmacılar; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Tarihçi, Akademisyen, Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, UNESCO Milli Komitesi, Doğal Miras Alanları Uzmanı Prof. Dr. Nizamettin Kazancı, Kültürel Miras Alanları Uzmanı, Restöratör Doç. Dr. Zeynep Aktüre, UNESCO Türkiye Milli Komitesi, Akademik Mimar MA Kurucu ve Yaratıcı Yönetici Boris Micka Ortaklarından Boris Micka, Atelier Brückner Kurucu Ortağı Shirin Frangoul-Brückner, İFLA Başkanı Barbara Lison, 360+Media Interactive Technologies Kurucu Ajans Başkanı, Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney yer alacak.

Tags: