AF Media GmbH

Berlİnale’de ödüller sahİplerİnİ buldu.

72. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ dalında verilen ‘Altın Ayı’ ödülünü İspanyol yönetmen Carla Simon’un ‘Alcarras’ adlı filmi kazandı. Türk kökenli oyuncu Meltem Kaptan, “Rabiye Kurnaz George W. Bush’a karşı” filmindeki rolüyle “En iyi başrol oyuncu” dalında „Gümüş Ayı“ ödülünü aldı

 

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen festivalin ödülleri, Berlinale Palast Sineması’ndaki törenle sahiplerini buldu. 10 Şubat’ta başlayan 72. Berlina’de 18 film „Altın Ayı“ ödülü için yarıştı. Festivalde 69 ülkeden 256 film gösterildi.

ABD’li yönetmen ve senarist M. Night Shyamalan’ın jüri başkanlığını yaptığı festivalde En İyi Film için verilen „Altın Ayı“ ödülüne İspanyol yönetmen Carla Simon’un „Alcarras“ filmi layık görüldü.

Film, şeftali tarlası işleten ve hayatta kalmakta zorlanan bir ailenin günlük hayatını anlatıyor.

En İyi Başrol Oyuncu dalında ‘Gümüş Ayı’ ödülü “Rabiye Kurnaz George W. Bush’a karşı” filmindeki rolüyle Türk kökenli oyuncu Meltem Kaptan’a verildi.

 

Türk ev kadını Rabiye Kurnaz’ın, oğlu Murat’ın Guantanamo Hapishanesi’nden serbest bırakılması için yaptığı mücadeleyi anlatan filminin senaristi Laila Stieler de ‘En İyi Senaryo’ ödülü dalında “Gümüş Ayı” ödülünü aldı.

Meltem Kaptan, ödülü alırken yaptığı konuşmada, kendisini destekleyen anne ve babasına Türkçe teşekkür ederek bu ödülü, sevgisi tüm sınırlardan daha güçlü olan annelere adadığını söyledi.

‘En İyi Belgesel’ dalında 40 bin Avroluk ödülü Myanmar’da 2021’deki darbeye karşı ayaklanmayı anlatan ‘Myanmar Diaries’ filmi aldı. Filmin, isimleri açıklanmayan Myanmar’daki film yapımcıları tarafından yapıldığı belirtildi.

ÖDÜLLER

En İyi Film (Altın Ayı): Carla Simon/ Alcarras

Jüri Büyük Ödülü: Hong Sangsoo/The Novelist’s Film

Jüri Ödülü: Natalia Lopez Gallardo/Robe of Gams

En İyi Yönetmen: Claire Denis/Both Sides of the Blade

En İyi Başrol Oyuncu: Meltem Kaptan /Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı

En İyi Yardımcı Oyuncu: Laura Basuki /Nana

En İyi Senaryo: Laila Stieler /Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı

En İyi Sanatsal Performans: Rithy Panh /Everything Will Be Ok

En İyi Belgesel: The Myanmar Film Collective/Myanmar Diaries

En İyi İlk Film: Kurdwin Ayub/Sonne

En İyi Kısa Film (Altın Ayı) : Anastasia Veber /Trap

 

Tags: